Články

Poutní tajemná místa

Kritika hradu Houska - (komentáře)

realista
pro Lukas82
13. 08. 2009 20:24

Nenech si nakukat hlouposti o funkci hradu, který má chránit něco uvnitř. Tento hrad je běžný typ tzv. obvodové zástavby-tedy hradby přesně po obvodu kopírují terén.Jinak Houska ani nešla postavit. Typů obvodové zástavby najdeš v enciklopedických vydání Českých ale i zahraničních celou řadu:-) Nenech se šálit...
Lukas82
Souhlasím s autorkou
2. 06. 2009 12:17

Po prostudování snad všech dostupných informací (včetne mítů)jsem se vydal na tento hrad v létě 2008. Výklad probíhal úplně stejně jak je popisován v článku. Nechtěl jsem vidět čerty, jen jsem chtel slyšet nějakou historku (báji) o tomto hradu nebo o jeho obyvatelích. Jen pro pocit vášnivého posluchače. Ale nic, nepomohla ani otázka proč na nádvoří nejsou okna. Když hrad přeci chrání svět před něčím uvnitř, jak se lze všude dočíst. Největší vzrušení jsem zažil když jsem si na kase kupoval zmzlinu a knihu o K.H.Máchovi a jeho cestování časem.
anny
souhlasím
13. 04. 2008 10:35

s pisatelkou článu.Když se hrad Houska otevíral veřejnosti,byl výklad pana kastelána poněkud jiný,než je dnes,byl barvitější a poutavější asi proto,aby přilákali návštěvníky,v současnosti už z původního výkladu téměř nic neuslyšíte,ale výlet je to moc hezký a doporučuji.Mimochodem,když jsem byla na hradě v r.2000 poprvé,jakýsi návštěvník měl sebou psa,pes nějenomže nekňučel a neutekl,ale při výkladu v kapli spokojeně usnul:-)))Je to můj pohled na věc a nikomu ho nevnucuji,jsem realistka a tak se mi záhady asi vyhýbají.
smrtak
Bože...
29. 10. 2007 11:25

...a co jste asi čekali, že tam najdete? Ano, ty pověsti kolem Housky jsou pěkná romantická pohádka - a perfektní reklama pro majitele, ale to je vše. Nechápu tu vaši "antireklamu". A kdyby se vám nelíbil hrad, každopádně se vám musí líbit příroda, která ho obklopuje. Já jsem tam byl a vůbec toho nelituju, chystám se tam znova.
Spído
Houska
20. 10. 2007 9:38

Ahoj všichni,
byl jsem „hlavou (skoro) všech českých záhadologů“ :o) upozorněn na článek a neminul ani diskusi. Dovolte mi připojit i pár mých pohledů:
1) Nemám prohlídky hradů rád! Cizí soukromí je mi svátostí - a tak si vždycky připadám, jak když někomu prolejzám barák. Nebo to tak je?
2) Nebýt toho, že se o hradu ví dohromady prd, a že se k němu neváže žádná dostatečně brutální pověst, nenapsala by o něm paní Františka aspoň sci-fi (s nebohým Máchou v budoucnosti), a já bych se bez té zamotané kauzy s touto příjemnou, inteligentní a .. (jak se řekne slušně čarodějnice? :o) ... esotericky smýšlející osůbkou neseznámil. A to by byla sakra škoda!
3) Čerti na hradě a v okolí jsou. A nejen ti. Jen je tam lidé hledají jinak, než vyžaduje jejich podstata. - Jednu noc jsem ztrávil na vrcholu kopce nad hradem (v místech zbytků opevnění a kaple, kterou má ještě Mácha na obraze) - dost možná v podvědomém strachu z neznáma. Produktem toho povědomí a blízkosti „čertí díry“ pak byl sen, z něhož mám jedinou vzpomínku - děs a hrůza (dodám, že sny už nějaký čas studuju). Co víc? - kamarád, který ten čundr podnikl se mnou, měl ze svého snu pocit naprosto stejný.
4) Druhou noc jsem přespal v rámci Sfingy 2006 přímo na hradě. A výběr místa padl právě na salonek nad kaplí (v sousedství vycpaných zvířátek :o) Noc byla úžasná: Nejen, že jsem ji prokecal s výše zmíněnou autorkou tématy zajímavějšími, než program probíhající dole v sále, ale navíc za stálého sledování bouřky nad Bezdězem - a věřte mi: něco vizuelně tak fantastického jsem dlouho potom nezažil. Shrnuto - pocity diametrálně odlišné od noci první. Bylo to ochranou té kaple? Nebo jen náladou? - V každém případě mě po příjezdu domů čekal esoterický „zážitek“ s tou bouřkou srovnatelný. - Ve škole nám nějak zapomněli říct, proč má kružnice právě 360° (ví to snad někdo z vás?). A jak jsem ráno doma seděl na posteli a v polospánku si na víčka promítal housecké interiéry, začaly se mi pod tím míhat čísla a obrazce ... Víte, kabala, nebo co to vlastně je, je fantastická v knížce. Ale když vám začne všechny ty vztahy čísel, úhlů, významů .. prostě „posvátné geometrie“ produkovat váš vlastní (omezený :o) mozek ... nezbývá, než Housce za její dar poděkovat.
5) A kde a jak tam hledat čerty? Inu, proto je možná výklad právě tak nudný (ač si to sám nemyslím, pane kasteláne Konopásku), aby měli ti pozornější dost času koukat se kolem sebe a nechat pracovat vlastní intuici a fantasii. To si pak třeba uvědomíte, že ta kentaurka s lukem (mimochodem, podle některých, spíše muž s pážecím sestřihem a ocasatým lvem po boku) je možná právě proto na jediné nepravoúhlé stěně kaple (na plášti kruhového schodiště), že pak hrot jeho šípu ukazuje .... kam by jen mohl ukazovat ... že by k té díře, co do pekel vede, až trestanec do ní spuštěný šediví a o vytažení a raději smrt prosí? (zde má výhodu ten, kdo investoval do brožurky s půdorysem hradu :o)............ Mimochodem - ten kopec je nejspíš sopečného původu, obsahuje tedy asi větší množství železa, možná i jiné nekřemičité horniny, na rozdíl od okolí - nejsem šutrolog, ale o energiích a magnetismu něco málo vím.
6) Ať nezdržuju se závěrem: Houska byla ještě nedávno vybydlená ruina. Kdo tam očekává přepychové vybavení, ještě dlouho ho tam nenajde. Stejně jako nenajde fotografii „černého mnicha“ v kastelánově brožuře (přesto, že taková existuje). Jestli chce někdo vidět démony, ať si pustí film „Constantine“. Jestli se chcete s nimi setkat osobně, měli byste začít študovat esoteriku a podobný místa brát vážně. Jestli chcete vidět perfektní dobový vybavení ... tak mě se neptejte, páč já jinak modrokrvákům baráky neprolejzám! :o))
Hezkej den.
EEvik
Pravda,Houska zklamala
18. 10. 2007 20:33

napsorsto s timhle člankem souhlasim nez jsem Housku poznala byla jsem uchvacena a hltala vsechno co kdo o ni jen povedel nebo napsal..ale jen co jsem na ni doraila tak me tohle vsechno preslo moje predstavy byly pomenkud jine!!Myslela jsem ze budu ohromena ...co vsechno uvidim aaa..nic!!O mnoho vic me zaujal hard Bezdez ikdyz jstese trmaceli umornym lesem az na hrad ktery sice neni tak krasny jako jakykoli zamek tak tam ale spon me zaujali povesti a myty a byli tam ochotni a mili pruvodci!!!a nevychvalovali porad majtele ikydz Bezdez je statni!!Tim z meho tvrzeni vyplyva,že nekdy je lepsi nedat na zbytecne povidacky!!
PQS
Jak se to vezme
17. 10. 2007 13:52

Dobre poledne, ac autorka dela antireklamu, ma naprostou pravdu. Hrad jsem navstivil asi tyden zpatky a mam naprosto stejne pocity, takze otazkou je, meli by tam lidi byt lakani na nesmysly proto, ze se majitel snazi ? Musim uznat, ze prednaska trvala asi deset minut a nebyla o nicem, a chapu, ze naciste a tak rozkradli ten majetek, ale to se to pak nema vydavat za to, co se to vydava...
Martin
njn
17. 10. 2007 8:07

Loni o prázdninách jsme s bratrancem navštívili hrad, udělali noční procházku po okolí a nakonec přespali v údolí pod hradem. Skoro jsem se podělal strachy když nás v noci málem rozdupal divočák :))) (ráno jsme se na prohlídce dozvěděli, že jsme spali v údolí sviní:)) Hrad je to zajímavý a vzhledem k tomu, jak byl zdevastován je na tom velmi dobře a majitel se jistě snaží. Nepřijde mi od autorky moc dobrý když odrazuje návštěvníky. Já můžu doporučit.
Miro
Moje Houska
15. 10. 2007 22:16

..před cca deseti lety jsem na toulkách českými hvozdy objevil opuštěný zpustlý hrad. Houska. Temné podivné místo. Starý muž, kterého jsem potkal opodál, mi povyprávěl něco z historie. Jak z Housky udělal bolševík noční sanatorium. Jak došlo k tomu, že zmizelo prakticky vše z interiérů. Kdo si z tehdejších papalášů co odvezl na chalupu... O bráně do pekel, či díře sv. Patrika nepadlo ani slovo. I tak mi toto místo přišlo záhadné a temné. Obzvlášť pak blízké okolí hradu (dovnitř jsem se nedostal). Od té doby jsem se do těchto končin nevypravil. Nelituji. Zůstala mi příjemná vzpomínka na milého chlapíka a na hezké a tehdy zapomenuté místo. M
kasiopeia
Jejej
14. 10. 2007 10:18

Milá Zuzano Svobodová a ostatní, nnepřijde mi vkusné tady na někoho útočit na základě jeho názoru, s tím by ses, myslím, mohla přesunout na jiné servery. Já jsem si na uších během prohlídky hradu neseděla, a jak sis mohla v mém příspěvku přečíst, ve výsledku je v podsatě jedno proč na hradě nic není (nábytek, starožitnosti, malby, původní podlahy, stěny...) a proč jsou tam plastová okna, růžové záclonky a akvária s vycpanými krtky, ale jaký dojem to celé činí. Na MĚ to učinilo dojem spíše špatný, a to, že se tam Tobě moc líbilo, můžeš hnedle vyjádřit v jiném příspěvku. Když jsem Housku navštivila já, prohlídka trvala něco kolem dvanácti minut a poutavá zkrátka nebyla, tečka. Jinak pro ty, kteří jsou obětí svých představ - nikde v mém článku není napsané, že jsem očekávala čerty houpající se na lustru a omdlévající lidi. ¨ To, co jsem napsala bylo, že BUBLINA TAJEMNA KOLEM HRADU JE OPRAVDU VELMI NAFOUKNUTA - to neznamena, ze kdyz jsem okomentovala to, co se pise po forech na netu, v knihach, a v TV jsem tam JA OSOBNE ocekavala.
Míša
Tak, tak
11. 10. 2007 18:30

Musím souhlasit s předchozím komentářem. Také jsem tam byla a líbilo se mi to víc, než na mnoha jiných hradech. Průvodce, jedním slovem skvělý. Krásný výklad i s pověstmi a historií, nechával rozchody a dovoloval fotit, což se jen tak někde nesmí. Že nevyprávěl otřepanou pověst o pohledu do zrcadla myslím není na škodu. Jestli se ti to nelíbilo, tvá věc, ale ostatní od návštěvy prosím neodrazuj. Já osobně Housku můžu doporučit! A ještě něco. Jestli jsi chtěla vidět duchy, nebylo by to přespání od věci. Třeba by se ti poštěstilo. Jako denní návštěvník se však musíš smířit s tím, že promenáda strašidel do programu prohlídky zatím zařazena nebyla.
Zuzana Svobodová
Nechápu
11. 10. 2007 13:56

Dobrý den, upřímně řečeno, tuto kritiku hradu Houska dost dobře nechápu. Na hradě jsem byla na prohlídce letos v červnu i s manželem a oba jsme byli nadšení. S pověstmi jsme byli dobře obeznámeni, velice nás zajímala kaple, kde je PODLE POVĚSTI vchod do pekla (pokud si autorka myslela, že ji do pekla snad za 5 Kč spustí rumpálem na exkurzi, tak se mýlila). Kaple samotná je velice zajímavá, díky tajemným freskám dalo by se říci unikátní a je zlatým hřebem celého hradu. Na Housce je tajemná samotná dispozice celého hradu i stavební styl, což je ale dostatečně známo a je to i v prohlídce vysvětleno. Co se týče prohlídky - jsme po českých amoravských hradech dostatečně scestovalí, ale výklad průvodce a zároveň kastelána nás nadchl. Ano, je to trochu povídání o málu, ale dělá to profesně velice dobře a hlavně poutavě, jeho zjev je mírně démonický, je to trochu divadlo, ale poutavé a zábavné. O historii hradu i pověstech jsme se dozvěděli vše, nebyl to suchý, akademický výklad, ale něco, co nás vtáhlo a zaujalo. A k vybavení - pokud si autorka článku na prohlídce neseděla na uších (podle článku mám ale dojem, že ano a nejen na uších...), z výkladu by pochopila, proč tam není žádné vybavení. Za komunismu byl hrad TOTÁLNĚ zdevastován, původním majitelům po revoluci vrátili v podstatě ruinu, jenom chabě držící pohromadě. Veškerý mobiliář byl rozkraden, dohledalo se asi 8 kusů, ty se ale zatím nepodařilo dostat zpět. Takže to, že hrad drží pohromadě, vypadá lépe a lépe a dokonce se na něm provádí opravdu vděčíme majitelům, taky tam mohli udělat hotel, nebo noční klub... Nevím, kolik lidí by mělo odvahu a elán vrážet peníze, čas a energii do zcela neperspektivní ruiny! Shrnuto, podtrženo - na hradě opravdu neuvidíte duchy společně s čerty, jak chodí za ruce po chodbách, asi tam nebudou ani hromadné kolapsy návštěvníků. Kdo je ale vnímavý, ten tam tajemnou atmosféru rozhodně najde a nebude zklamaný.
KPUFO.CZ
Je to o ničem
11. 10. 2007 13:46

Ano, tajemno na Housce je skutečně záměrně - nebo omylem - nafouknutá bublina. Celá historie "záhady" je na stránkách KPUFO - Ceská Lípa. Mj. díra do pekla vůbec není v areálu hradu, malby v kapli jsou po pobytu švédských vojáků, atd. A tak by se dalo pokračovat, až k onomu vymyšlenému Máchovu dopisu.
Mira
Jinak
11. 10. 2007 6:10

Chtěl bych se trochu zastat autorky. Hrad jsem nenavštívil, ale z příspěvku je patrné, že v hradu chybí výbava, která by dokreslovala starobylý ráz. Pokud jsou tam skoro prázdné místnosti, není nic k vidění. A průvodce, který takhle tahá prachy z návštěvníků tomu nepřidá. Nicméně jsem zvědav, zd-li se ozve někdo další, kdo tam skutečně byl a podělí se o své zážitky.
Derdekea
no...
10. 10. 2007 18:35

Už pár let se také zajímám o hrad Houska, přečetla jsem o něm všechno možné, co bylo dostupné na internetu, ale ještě jsem neměla možnost prohlédnout si hrad na vlastní oči. Také se musím zeptat, co jsi čekala? O Housce stejně kolují ty samé pověsti, takže nevím, proč by ti to ten průvodce měl poněkolikáté zopakovat. Mě by spíš zajímaly fresky v hradní kapli, než nějaká strašidla, nepříjemné pocity, mrazení apod. Možná bys to mohla zažít leda tak v noci, ale na můj dotaz, zda je možné přespání na hradě, mi loni kastelán odpověděl záporně. Dále, určitě jsi musela číst vyprávění skupinek lidí, co byli na Housce, kteří psali, že při prohlídce hradu průvodci v dobovém oblečení úmyslně vyvolávají tajemnou atmosféru a nic, co bychom se už jinde nedočetli, vlastně nepoví. Tak si na ten nábytek stěžuj nebo jim nějaký pořiď. Určitě za to budou rádi:).
Srb
Hm
9. 10. 2007 19:30

Ja taky nejak nechapu,cos od te navstevy cekala?Ze se hned stane neco podivneho,neco tajemneho?Jenom kvuli tomu,ze prohlidka stala za prd usuzujes,ze to je normalni hrad?Jenom kvuli mizerne prohlidce si tam nezustala pres noc?To je docela blbej argument.Ja osobne se v budoucnu taky na Housku chystam,ale rozhodne necekam zadny zazraky,pokud by se neco stalo,neco tajemneho,tak tim lip,v nejhorsim bych si udelal jenom peknej vylet,ale rozhodne bych hned nenadaval,jak vsichni prehani a ze sou to vsechno blaboly.
enderor
Tak předně...
9. 10. 2007 18:22

... bych s tebou souhlasil v tom, že Houska bude možná trochu víc obalená rouškou tajemna než jiné hrady. Na stranu druhou si sama odpověz proč jsi na Housku jela. Jestli jsi se jela podívat jak vypadá doopravdy "nejtajemnější" hrad v Čechách, poznat jeho architekturu, okolí, dozvědět se něco z jeho minulosti (a třeba, bohužel, narazit na mizerného průvodce, který toho moc nepoví, což je riziko) nebo jsi tam jela s představou, že uvidíš vznášející se židle, omdlévající lidi, čerty skákající okny dovnitř a ven, vyfotíš si nějakého toho ducha. Protože pokud to druhé, tak se opravdu nediv, že jsi z hradu zklamaná. Sám jsem na Housce ještě nebyl (mám ji trochu z ruky, možná napřesrok), ale pokud bych se tam chystal, tak jako na každý jiný hrad bez očekávání nějakých pekelných rejdů. A pokud by k něčemu došlo, byl bych už jen "mile" překvapen.