Dnes má svátek: Olívie a Oliver
Dnes je: Pondělí 2. října 2023

Články

- Svátky a rituály -

Halloween
Blíží se konec října a s tím spojený svátek Památka zesnulých - Dušičky. Hroby zdobí květiny, věnce a rozmanité svíce ozařují okolí míst posledního odpočinku. Co je to však Halloween, který se slaví už i u nás? V některých školách se děti učí vytvářet obvyklé symboly tohoto svátku, někteří vykrajují dýně a výtvory můžeme vidět i na dveřích domů. Podívejme se nyní do historie a potom na průběh tohoto amerického svátku, který, jak uvidíte, je velmi zajímavý.

Od osmého století byl v USA 1. listopad, náboženský svátek, znám pod názvem All Saints' Day. Mši, konanou v tento den, nazvali Allhallowmas. Předcházející večer byl znám jako All Hakkiw e'en, neboli dnešní Halloween.
Keltským Novým rokem byl 31. říjen. Keltové byli předky nynějších Irů, Velšanů a Skotů. V těchto dnech, pravili, se duchové procházejí a vměšují mezi živé. Měšťané pečou po celý den různé pochutiny a když padne noc, obléknou se do kostýmů a pokoušejí se co nejvíce podobat duším zemřelých. Doufajíc, že duchové budou odcházet mírumilovně před půlnocí Nového Roku, přinášeli jim lidé jídlo a zanechávali ho na okraji města.

Mnohem později, když se rozšířilo křesťanství do Irska a 31. říjen již nebyl posledním dnem v roce, Halloween se stal svátkem hlavně pro děti. Ty, převlečeny za duchy, chodili ode dveří ke dveřím a žádali nějaký pamlsek, nebo jinak, že uvidí. Když Irové emigrovali do USA, tuto tradici přinesli s sebou.

Dnešní školní tancování a večírky v USA, konané se sousedy, jsou oblíbené nejen mezi mladou generací, ale také mezi tou starší. Stále více a více dospělých slaví tento svátek. Oblékají se jako historické, nebo politické osobnosti a jdou na maškarní ples. Oblečení si vytvoří sami doma, nebo si ho jdou vybrat do půjčovny kostýmů. Pak soutěží, který je lepší.

Všemožné žerty jsou všemi očekávány, např. Halloweenské dárky, recepty, podle nichž uvaříte nejedlé pokrmy, avšak není to jediné, co se provádí. Mnohé z nich dnes žádají o finanční podporu pro koupi jídla a léků potřebné dětem po celém světě jménem různých organizací.

Halloween vznikl jako svátek spojený se zlými duchy. Čarodějnice létají na košťatech, majíc na zádech černou kočku, duchové, skřítci a kostlivci, ti všichni jsou považováni jako symbol tohoto svátku. Černá je jednou z nejoblíbenějších barev, snad proto, že Halloweenský festival se pořádá v noci. Už týden před 31. říjnem zdobí Američané okna svých domů a škol siluetami kostlivců, čarodějnic a černých koček.

Také dýně jsou typickým symbolem Halloweenu a tím pádem oranžová je další nezastupitelnou barvou tohoto svátku. Vykrajování dýní do tvaru lucerny má kořeny taky v Irsku. Legenda popisuje muže jménem Jack, který byl tak lakomý, že mu nebylo dovoleno vstoupit do nebe, když zemřel. Zároveň nemohl vstoupit ani do pekla kvůli svým vtipům na ďábla. Následkem toho musel Jack chodit po světě se svou lucernou až do soudného dne.

Vydáno:   29. 10. 2005

Přečetlo:  6046 čtenářů
Zdroj:

Autor (vložil): AdministrátorKomentáře k článku...
Předmět:
Datum:
Jméno:
¤ Krásný svátek
23. 07. 2009 1:45
vojak85
¤ Souhlas, údaj data
5. 04. 2007 11:49
Grush
¤ Halloween
22. 10. 2006 12:00
Gibson
¤ Fakt super....
27. 03. 2006 21:14
Ivet
¤ chyba se vlodí
12. 01. 2006 22:27
Někdo kdo ví více
¤ Vyborne misto tenhle web...
30. 11. 2005 16:09
David