Články

- Meditace a relaxace -

Jóga pro harmonizaci čaker
Úvod ( Sat krija )
Jóga používá systém čaker jako jeden z nejznámějších systémů pro práci s energií. Samotné slovo čakra znamená kruh, disk. Zatímco meridiány tvoří transportní systém pro energii, čakry jsou zastávkami na této trati. Každá zastávka je dalším krokem na naší vnitřní duchovní cestě k vědomému rozvoji. Čakry zároveň obsahují důležité informace o naší historii a našich současných výzvách a díky tomu se podílí na určování aspektů naší osobnosti. S hmotným tělem souvisí konkrétně prvních šest čaker, sedmá je umístěna těsně nad vrcholem hlavy. Osmou čakrou je aura, elektromagnetické pole obklopující celé lidské tělo. V našem jóga seriálu se budeme věnovat cvikům, které nám umožňují při pravidelném provádění čistit tato centra energie a postupně tak uvolňovat proudy energie v celém našem těle.

V úvodu si ukážeme jedno ze základních cvičení Kundalini yoga, které pozitivně ovlivňuje pohlavní a vylučovací ústrojí a pomáhá nám se zbavovat toxinů. Jedná se o postupnou posloupnost navazujících cviků, které nazýváme krija. Porvádění Sat krije je důležité pro aktivaci celkového toku energie (kundalini) hlavním kanálem a její oživení před dalším cvičením yogy a asánami.

Začněte v kleče se vzpřímenou páteří (Vadrjasana), paty jsou tomto sedu pod hýžděmi a masírují důležité akupresurní body. Nemůžete-li klečet, usaďte se v jakémkoli sedu umožňujícím vám sedět se vzpřímenou páteří. Vzpažte dlaně nad hlavu, propleťte prsty s výjimkou ukazováčků, které budou směřovat vzhůru. Propněte lokty a zatlačte ramena dolů. Jemně také přitáhněte bradu ke krku, zadní strana šíje je stále vytažená. Zavřete oči, vnitřním zrakem se soustředíte na oblast třetího oka.

Nadechněte se a začněte pomalu vyslovovat slabiky „sat“ - „nam“. Při vyslovování sat zatněte břišní svaly a pánevní dno. Samotné „sat“ je vysloveno hlasitě, rázně, silně, trochu se podobá výkřiku při bojových sportech. Oproti tomu vyslovení „nam“ je spíše tiché, jemné, konejšivé „nááááám“. Při této slabice uvolňujete břišní svaly. Kontrakce hlubokých břišních svalů tedy probíhá rychle (sat) a jejich uvolňování o něco pozvolněji (nam).

Zhruba po minutě provádění se zhluboka nadechněte, vtáhněte svaly pánevního dna vzhůru, napřimte se znovu aktivně podél celé délky páteře a nechte energii vystoupit hlavou a vrcholem lebky z těla ven. Opakujte vtažení pánevních svalů dvakrát. Poté uvolněte dlaně do klína a na chvíli vnímejte působení krije, proudění energie. Na konci cvičení se v sedě na patách předkloňte čelem k zemi a v pozici balasana setrvejte alespoň dvojnásobek délky provádění krije.

Cvičeni Sat krija je vhodné při problémech se spodní páteří a při mírných depresích. Yoga nás zde vede k vědomému propojení kanálů prány a apany v centrálním bodě za pupíkem a pomáhá odstraňovat energetickou disbalanci v oblasti tří spodních čaker.

Vydáno:   08. 11. 2009

Přečetlo:  3526 čtenářů
Zdroj: http://www.yogapage.org

Autor (vložil): DankaKomentáře k článku...
Zatím žádné komentáře..
Nejste přihlášen(a)