Články

- Kurzy, Akce, Semináře -

Mysl, dech a řešení vnitřního konfliktu - Magda Matušková
    Odmalička pro mě bylo těžké se rozhodovat. Vnitřní hlas mi napovídal, že něco mám, nebo nemám udělat, ale pochybnosti byly silnější. V hlavě proti sobě bojovalo tisíc pro a proti a ochromoval mě strach, že se rozhodnu špatně a budu toho pak litovat. Takže jsem neudělala nic a pak jsem zjistila, že měl hlas pravdu. Stres mi ale přinášely i tak malé věci, jako např. obyčejná návštěva restaurace. Dívala jsem se do jídelního lístku, všichni kamarádi už měli vybráno a já nic - i takovéto rozhodování startovalo vnitřní konflikt. O těch větších, týkajících se vztahů nebo pracovních otázek, ani nemluvě.

    V roce 2002 se mi stal malý zázrak - našla jsem Kundaliní jógu. Vděčím jí za to, kdo jsem i za to, že jsem konečně našla klid. Přes techniky dýchání, cvičení a meditací jsem se naučila pracovat se svou myslí a zklidnit ji. Tím, že se mi zklidnila hlava, nejen že jsem začala hlas své intuice slyšet daleko jasněji, ale také jsem našla odvahu se podle ní řídit. A to je jenom jedna z mnoha skvělých věcí, které jsem se díky této super-technologii naučila. Tato jóga je výborná nejen proto, že je velmi efektivní a rychlá. Také v ní lze najít spoustu cvičení a meditací, která jsou jednoduchá a časově úsporná, takže je může dělat každý nezávisle na věku, zdravotním stavu nebo množství času, který má k dispozici. A protože tato jóga není ani tak moc o teorii, jako spíš o osobním zážitku, chci vás pozvat k malému experimentu.

    Vyzkoušíme si meditaci Vyřešení vnitřního konfliktu. Je pro ty, kteří stejně jako játrpí vnitřními rozpory a je pro ně těžké se rozhodovat a naslouchat svému vnitřnímu vedení. Vnitřní rozpor blokuje naši schopnost jednat a myslet jasně. Souvisí s porušením rovnováhy životní síly prány v nás. Vzhledem k tomu, že jedna z cest, kterou dostáváme pránu do těla je dech, můžeme ji dechem také ovládat. Dechovým technikám, které pracují s pránou, říkáme pranajámy. Jsou to velmi účinné techniky, které mají celou řadu efektů, např. posilují náš parasympatický nervový systém, který nám pomáhá relaxovat. Hlavně ale velmi efektivně a rychle pracují s naší myslí. A jak se říká, když ovládnete svou mysl, ovládnete celý svět - a kdo by nechtěl přestat být otrokem svých emocí, přání a dotěrných myšlenek?

    Ještě než začneme, naladíme se na naši vnitřní moudrost, našeho vnitřního učitele. To v Kundaliní józe děláme mantrou Ong namó guru dév namó. Posaďte se do pohodlného tureckého sedu na zemi nebo si sedněte na židli s chodidly na podložce. Narovnejte záda. Pak si mantru 3x zopakujte s rukama v pozici modlitby uprostřed hrudníku. Výborně. Teď už jsme připraveni na náš pranajám (meditaci).

    Přiložte ruce na hrudník. Zavřete oči až na malou štěrbinu, kterou uvidíte špičku nosu. Dýchejte následujícím způsobem:

Nadechujte se zhluboka po dobu 5 sekund.

Vydechujte po dobu 5 sekund.

    Zadržte dech na výdech (tj. nenadechujte se ještě) na 15 sekund. (Zádrž provedete tak, že plně vtáhnete břicho, čímž se zvedne bránice. Současně uvolníte ramena a krk.)

Celý dechový cyklus opakujte dokola po dobu 11 minut.

    Na závěr se zhluboka nadechněte a protáhněte paže nad hlavou. Uvolněte dech a třeste rukama nad hlavou po dobu 15 až 30 sekund. Pak se uvolněte, ještě chvilku v klidu seďte a pozorujte vnitřním okem, co se děje s vaší myslí, vaším dechem a vaším tělem. Přeju příjemné meditování.

Guru Sansar Kaur (Magda Matušková)

Autorka článku bude účinkovat na festivalu Miluj svůj život v Plzni 4.-6.7.2014 v několika programech a povede zde také pracovní dílnu. více na viz. zdroj.

Vydáno:   22. 06. 2014

Přečetlo:  1080 čtenářů
Zdroj: http://www.ezotera.cz/ano

Autor (vložil): agentura ANO( Sekce Kurzy, akce, semináře není zahrnutá do diskuzí, má strukturu pouze informační )