Články

- Zamyšlení -

Otevřený dopis skeptikům č.1
Otevřený dopis skeptikům č.1
(Skeptici: www.sisyfos.cz)


    Určitě jste již slyšeli o paranormální výzvě. Stačí se přihlásit, předvést své paranormální schopnosti a dostanete milion korun, případně milion dolarů. Celé je to však úplně jinak.
    Poprvé jsem se do soutěže přihlásil před čtyřmi lety. Asi čtyři měsíce před ukončením soutěže jsem běžnou poštou poslal svou žádost Jamesovi Randimu (respektive JREF). Proč jsem přihlášku poslal tak pozdě? Minimálně půl roku mi trvalo, než jsem dal dohromady všechny potřebné papíry. Nyní je to už jednodušší.
    Dva týdny jsem počkal a pak jsem jim začal posílat emaily, zda dostali mou žádost. Nedostal jsem žádnou odpověď. Po dalších dvou týdnech jsem začal e-maily posílat denně. Žádná odpověď. Tak jsem začal posílat emaily psané velkými písmeny.
    Nakonec, po mnoha nezodpovězených e-mailech, mi odpověděli, že moje žádost je kompletní a že jsem desátý v pořadí. Pak soutěž ukončili. Nedostal jsem možnost zúčastnit se soutěže. Ukončení bylo sice plánované, ale předpokládal jsem, že těm, kteří poslali žádost včas, umožní zúčastnit se. Nestalo se tak. Později soutěž začala znovu, ale všechny staré žádosti zahodili. Celé jsem to považoval za podvod a dále jsem se o soutěž nezajímal.
    O pár let později, jsem si všiml, že i v Čechách je docela hezká nabídka. Tak jsem se přihlásil. Vážím si finanční příspěvek pana Dejčmara. Udělal tuto soutěž zajímavější.
    Jako první test jsem navrhl, že určím osobu po klinické smrti. Skeptici řekli, že to nejde, protože žádný lékař nevystaví potvrzení o klinické smrti. Tak jsem navrhl, že určím osobu, která se předčasně narodila. Skeptici řekli, že to je lékařské tajemství, že takový test se nedá zorganizovat.
    V dalším jsem navrhl testy: Je to učitel, nebo ne? Je to policista, nebo ne? Trénoval karate, má vysoké IQ, je to zloděj, je to ateista? Skeptici mi to všechno zamítli. Prý tyto testy nejsou stoprocentní. Prý existuje nějaká osoba, která to dokáže určit vědecký, podle rysů tváře. Zatím nikdo neví, jak tato osoba vypadá, dokonce ani jméno nemá. Já si myslím, že podle rysů obličeje se tyto věci určit nedají.
    V prvním kole je třeba dosáhnout výsledku 1 ke tisíc, ve druhém kole 1 ke deset tisíc. Například, ať máme 30 osob, 15 narozených předčasně a 15 narozených v termínu. V prvním kole stačí uhodnout 25 osob z 30. To znamená, že test se provádí 30 krát. Je to však nutné.
    Vzniká zde paradoxní situace. Pokud bych dokázal chodit po vodě a udělám to jednou, tak to je zázrak. Skeptikům by to však nestačilo. Musel bych to opakovat 30 krát. Skeptici by rádi viděli něco na této úrovni.

    Důležité: Fotky připravujete vy. Můžete si zavolat špičkové odborníky na tváře. Oni vám vyberou, např. policistu, který nevypadá jako policista a naopak, civilistu, který vypadá jako policista.
    Pokud bychom měli dvě skupiny např. učitely a debily, tak ten test udělá každý. Předpokládám, že u testu o učitelích budou v jedné skupině učitelé a ve druhé skupině stejně vzdělané osoby, ale ne-učitelé. Případně různý mix, abych to měl co nejtěžší.
    Podle obličeje, chůze, řeči a gestikulace, víme o dané osobě říct hodně. To souhlasím. Ale vy tvrdíte, že se z tváře dá vyčíst všechno, co jsem v testech zmínil. Za neochotu otestovat mě, vám uděluji cenu "prasklá zkumavka".
    Čeští skeptici udělují cenu "bludný balvan" za největší hloupost v oblasti paranormálních jevů. Já budu udělovat cenu "prasklá zkumavka" za největší hloupost v oblasti testování paranormálních jevů a za neschopnost (neochotu) testovat paranormální jevy.
    Psychiatři tvrdí, že rozeznat pedofila nebo sériového vraha se podle obličeje nedá. Málo co se dá rozeznat podle obličeje. Neměli byste se poradit s odborníky a povolit testy s fotografiemi?
    Když se dá všechno vyčíst z obličeje, tak by neměly existovat podvodníci. Právě podvodníci vypadají důvěryhodně. Z jejich tváře se nedá vyčíst nic. Oni si to uvědomují a proto dělají podvody.
    Pak jsem navrhl test: Osoba na fotografii žije, nebo ne. Skeptici mi ho zamítli. Prý je problém sehnat fotografie. Já si to nemyslím. Například na Facebooku je problém zrušit účet. Když někdo zemře, tak je to ještě větší problém. Těchto účtů jsou tam už miliony. Určitě se najdou i jiné zdroje.
    Váš oblíbený test je s krabicemi. Třeba určit, zda v krabici je kámen, nebo květina. Já to nazývám krabicové jasnovidectví. Krabice o velikosti asi 20x20 leží na podlaze. Tento test dokazuje velmi málo. Ti lidé, kteří se ho pro mě z neznámých důvodů zúčastnili, předtím nic takového nedělali. Možná týden, dva před testem. To je jakoby běžec dva týdny trénoval fotbal a pak šel na mistrovství světa ve fotbale. Nikdo nic takového nedělá. Tento test je umělý. V nejlepším případě dokáže, že neexistuje krabicové jasnovidectví. Nic víc, nic méně.
    Takový věštec, který by hádal, co je v krabici, neexistuje. Všichni zkoumají člověka, budoucnost, minulost a podobně. Dělají ho jen kouzelníci, ale to je něco jiného. Tisíce věštců se věnují tématu: osoba žije, nebo ne. Krabicovému jasnovidectví se nevěnuje nikdo.
    Mnozí mi řekli: "Když jsi jasnovidec, tak dokážeš všechno." Není to tak. Nejsem Pán Bůh. Dokážu jen některé věci. Nakonec jsem začal zkoušet krabicový test. Začal jsem ze zápalkových krabičkami. Asi po dvou měsících mi to už jako tak šlo. No 1 ke tisíc to nebylo. Vím, že zápalkové krabičky nejsou v testu přípustné. Tak jsem se skeptiky zeptal, jestli by to nemohly být uzavřené krabičky 5x5x5 cm položené na stole. Zamítli mi to. Musí to být krabice asi tak 20x20x20 položené na zemi. Tak jsem s tím přestal.
    Paranormální jevy bych velmi zhruba rozdělil do 2 skupin. Toto dělení je jen kvůli pochopení problematiky:
1. věštec - člověk. Tato skupina obsahuje 90% paranormálních výkonů. Například, zapnete TV a je tam věštkyně.
2. věštec - předmět. Tato skupina obsahuje 10% paranormálních výkonů. Například, co je v krabici? Patří zde i člověk za stěnou a podobně.
Vy k testům připustíte, jen tých10%.
    James Randi (resp. JREF) má také svá omezení. Testů se zúčastnit nemohou léčitelé, proutkaři a ještě nějaké skupiny esoteriku. Zdůvodněno to bylo tím, že test by byl drahý. Při léčitelích to chápu. Museli bychom mít jistý, dost velký počet pacientů. Pro každého pacienta alespoň dva lékařské posudky před začátkem léčení a po léčení. To by bylo drahé.
    Proutkaře testovat nechtějí, protože pokud najdou vodu, někdo to musí ověřit, někdo musí vykopat jámu. Skeptici obvykle vyžadují třicet pokusů. Po třiceti pokusech bychom měli třicet jam. U proutkaře by se však mohlo najít nějaké levné řešení. Například, někdo hledá vodu, tak tam pošleme našeho proutkaře. Ať ukáže, co dokáže. Tyto dvě skupiny jsou největší, co se týče zájmu o soutěž. Léčitelů je mnoho. Někteří jsou výborní. Proutkařů je také mnoho, protože se to dá poměrně snadno naučit.

    Jeden test mě zaujal. Starší senilní pán v důchodu přišel se "zajímavým" nápadem. Položil dva talíře na sebe, ten vrchní otočil naopak, takže to vypadalo jako létající talíř. S tímto "létajícím talířem" prý dokáže rušit geopatogenní zóny. Létající talíř položil na skříň a tímto způsobem rušil geopatogenní zónu na podlaze.
    Tak tohle nechápu. Jak může rušit zónu na zemi, když létající talíř je nahoře na skříni? Zatím jsem četl o rušičkách, které se dají pod postel a ruší geopatogenní zónu na posteli. Pak váš spánek bude hluboký a klidný. Nikde jsem nečetl o tom, že by se létající talíř dal použít jako rušička, ani o tom, že by něco položené na skříni mohlo rušit zónu na zemi. Nic takového jsem nenašel ve starých knihách, ani v současných. Je to naprostý nesmysl. Podle předpokladu test dopadl neúspěšně.
    Taková paranormální schopnost existuje jen v hlavě člověka, který ji vymyslel. Nikde jinde ji nenajdete ani v historii ani v současnosti. Toto není paranormálních schopnost, ale blbost. Skeptici netestovali paranormální schopnost, ale blbost. Video i zvuková nahrávka jsou na internetu. Slouží jako důkaz, že nic paranormální neexistuje. Skeptici mají o jeden důkaz více.
    Čeští skeptici udělují cenu bludný balvan za největší hloupost v oblasti paranormálních jevů. Uvažuji, kdo si ho zaslouží v tomto případě. Starší senilní pán v důchodu, nebo vědci, kteří zastupují české skeptiky. Starší senilní pán, vzhledem ke svému věku, již má nárok na nějaký ten omyl. Skeptici neměli takovýto nesmyslný test vůbec připustit. Jaké nesmysly budou následovat? Když přijdete s rozumným testem, tak vám ho nedovolí. Komu byste udělili větší bludný balvan vy čtenáři? Za tento test uděluji skeptikům další cenu prasklá zkumavka.
    Na druhé stráně si vaši práci vážím. Například, jak jste předvedli, že metoda zvaná "metoda Marka Komissarova", či "metoda přímého vnímání okolí" je podvod. Lidé s černou maskou na očích prý dokáží reálně vidět. Prý si aktivují vnitřní zrak. Tyto masky (brýle) jsou prý dokonale nepřehledné a přesto s nimi dokážou vnímat okolní svět, rozpoznávat barvy, malovat obrázky a dokonce i číst. Zřejmě jste to už viděli. Děti s maskami na očích hrají fotbal a podobně.
    Jasnovidectví se věnuji dlouho, proto jsem hned věděl, že jde o podvod. Vím, co se dá jasnovidecký vidět a co se nedá. Takových nesmyslů je však v esoterice více. Mnoho lidí jim věří, navštěvuje kurzy a pod. Já je nekomentuji, nebudu si špinit do vlastního hnízda. Kromě toho, tyto osoby jsou přesvědčeny o své pravdě a trvá mi to dlouho, dokud jim dokážu opak. Na toto jsou skeptici, aby odhalili tyto nesmysly. Mají tu ještě hodně práce.
    Především si vážím, že udělujete cenu bludný balvan, za největší nesmysly v oblasti paranormálních jevů. V této oblasti je kromě reálných jevů i spoustu nesmyslů. Jich odhalování vyžaduje hodně času a vědeckých kapacit.

    Závěr: Poprosil bych skeptiky, aby na své stránce zveřejnili, že nedokážou otestovat moje paranormální schopnosti.
    Je tato paranormálních výzva s výhrou jednoho milionu na něco dobrá? Nevím. Pokud ano, tak jen minimálně. Netestují to, co běžně jasnovidci a léčitelé dělají. Například podle fotografie určit, zda daná osoba žije, nebo ne. Testují to, co nikdo nedělá. Například, krabicové jasnovidectví.
    Jsou skeptici na něco dobří? Ano, jsou. Práce mají hodně. Například, odhalili podvod, při kterém děti hrají fotbal s maskou na obličeji. Zda skeptici dělají více dobra, nebo zla, tak to už nechám na vás.

RNDr. Milan Nostrad

p.s. V angličtině moje kniha "Milan Nostrad: Nové jasnovidectví" vyšla před rokem. Asi v 10/2014 by měla vyjít moje e-kniha česky i slovensky.


Vydáno:   03. 10. 2014

Přečetlo:  1894 čtenářů
Zdroj:

Autor (vložil): milan.nostradKomentáře k článku...
Předmět:
Datum:
Jméno:
¤ odpoved pro Grusha
9. 11. 2014 21:49
milan.nostrad
¤ ?
31. 10. 2014 11:43
Mayu
¤ Je zcela
12. 10. 2014 12:09
Grush
¤ milan.nostrad
9. 10. 2014 21:44
Alef
¤ Odpověď Alefovi:
8. 10. 2014 1:40
milan.nostrad
¤ -
7. 10. 2014 18:54
Alef
¤ Grush
3. 10. 2014 20:17
Sylvia
¤ Myslím že pro
3. 10. 2014 18:06
Grush