Články

- Knižní novinky -

Enneagram, Devět tváří lidské duše

Enneagram, Devět tváří lidské duše
Richad Rohr, Andreas Ebert

    Možná si enneagram zamilujete. Možná vás bude chvílemi děsit svou logickou stručností a nekompromisností. Možná v něm najdete volnou vlnu, která vám uvolní životní možnosti tím, že se o sobě dozvíte opravdu pravdu. Čistou a bez úlev. Protože i taková fakta přináší možnosti, jak ze svých nevýhod udělat výhody, nebo alespoň rozpoznat své slabiny a prostě se do nich neustále nekopat nebo je nevystavovat neustálému nebezpečí. Třeba tady… chudáci šestky. Jen si představte, že tohle máte ve vínku:

    „Mnoho šestek vytváří situace, jež nakonec vedou ke ztrátám. Jsou pesimisty a bojí se úspěchu. Nejsou-li úspěšné, nehrozí tak velké nebezpečí, že by do plánu vstoupili závistivci nebo konkurenti. Proto šestky úspěchy „obcházejí“, přihrávají druhým, nebo se pouštějí do tak nedosažitelných a velikášských cílů že je neúspěch už předem naprogramován. Šestky bojují o své přežití, nikoliv o úspěch, vždyť ten v sobě skrývá jen další nová nebezpečí.“

Skoro se mi chce říct, že občas jsme všichni všechno

    Až na výjimky. Samozřejmě. Někdo prostě tohle, co tu je o šestkách řečeno, nikdy nezažije, protože si to neumí ani představit, že by sám se sebou takto zacházel. Někdo mívá k tomuto chování až nutkavé sklony. Někdo to zažije jen občas při mimořádně vypjaté nebo pro sebe rozporuplné situaci.

A něco platí opravdu obecně!

    „Není zarážející, že strach je lokalizován v hlavě - nikoliv třeba v břiše nebo v srdci? Jakmile člověk pracuje s lidmi posedlými strachem, zjistí, že se skutečně jedná o výmysly, jimiž jsou pronásledováni. V jejich hlavě se neustále odvíjí apokalyptické scény, co všechno by se mohlo pokazit. To nakonec působí na city a na břicho; ale počátek strachu je v mozku.“

Ale setkat se takovou čtyřkou, o to určitě stojíte:

    „Čtyřky mají dar probouzet kolem sebe smysl pro krásu a harmonii. Jsou velmi citlivé a téměř vždy umělecky nadané, takže mohou své pocity vyjadřovat tancem, hudbou, malováním, herectvím nebo literaturou. Přitahuje je vše, co má životní energii. Se seismografickou přesností vycítí nálady a pocity druhých lidí, stejně tak jako atmosféru míst a událostí.“

    Chtějí být krásné, zvláštní, tvořivé… ačkoliv nemusely mít krásné dětství, a právě pocity ztrát v nich rostla touha směřovat sami sebe výrazněji do světa, aby byly vidět a byly krásné…

    Najdete tu často velmi přesné charakteristiky toho, jak určitý typ dětství formuje naše chování a reakce v dospělosti. Jak například ztráta, která otřásla dítětem do hloubi duše způsobila, že se tito lidé jen obtížně vyrovnají se splněnými sny. Přestanou je bavit, ztratí o ně zájem ve chvíli, kdy zmizí dynamika usilování.

Enneagram je úžasnou cestou po lidské duši. Kolikrát si řeknete - aháá, tak proto!

Kolikrát si řeknete - no jasně, tak proto!

Jednoduše - bude vás to bavit!
O autorech:
    Richard Rohr v roce 1961 vstoupil do františkánského řádu, kde vystudoval teologii a byl vysvěcen na kněze. Dnes je mezinárodně uznávaný autor, kazatel a vedoucí exercicií, zakladatel Centra to akci a kontemplaci v Novém Mexiku. Je znám díky audionahrávkám a videím, která vydává už od sedmdesátých let.

    Andreas Ebert se narodil v roce 1952 ve východní části Berlína a vystudoval evangelickou teologii, je také kněz a věnuje se překladům, psaní textů a knih.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2018, www.synergiepublishing.com



Vydáno:   04. 05. 2018

Přečetlo:  743 čtenářů
Zdroj:

Autor (vložil): Renata Petříčková



Komentáře k článku...
Zatím žádné komentáře..
Nejste přihlášen(a)